Kako se riješiti pelenskog osipa
Što je pelenski osip?
Pelenski osip stručno se naziva intertrigo. To su crvena područja na koži koja nisu dovoljno prozračena pa se javlja žarenje. Obično se pojavljuje kod beba, ali čest je i kod pretilih osoba kojima se intertrigo uglavnom pojavljuje na kožnim naborima. Kod beba se najčešće pojavljuje na preponama, stražnjici, ispod pazuha ili ispod vrata.
Olakšajte bebi neugodu uzrokovanu pelenskim osipom i doznajte kako ga se riješiti te kako spriječiti njegovu ponovnu pojavu!
Zašto moja beba ima pelenski osip?
Brojne mame misle da će svakako prepoznati pelenski osip. U glavi imaju sliku neuglednih crvenih mrlja na koži. Istina je da nikakvo crvenilo nije normalno. I blago crvenilo može značiti pelenski osip, stoga, ako niste sigurni ima li vaša beba pelenski osip, usporedite boju nadraženog područja primjerice s bojom kože na rukama.
Pelenski osip najčešće se pojavljuje kad koža nije dovoljno prozračena. Ako upotrebljavate jednokratne pelene, mijenjajte ih često, najbolje nakon prvog mokrenja. Stolicu ne brišite vlažnim maramicama, već isperite stražnjicu mlakom vodom. Prije stavljanja čiste pelene uvijek ostavite kožu da se prozrači i očistite je temeljito, ali nježno. I malo vlage može uzrokovati žarenje.
cijeli tekst
Kako ispravno tretirati pelenski osip
Nije sramota kada beba ima pelenski osip, to se može dogoditi svakoj mami. Sramota bi bila na to odmahnuti rukom. Što napraviti kad skinete pelenu i vidite da beba ima pelenski osip?
1. Bebu nježno, ali temeljito operite toplom vodom, po potrebi sapunom bez parfema. U kupku možete dodati kamilicu ili primjerice ulje nevena, koji će umiriti kožu. Ako kod kuće imate sušenog bilja, dovoljno ih je namakati nekoliko minuta, a potom dodati u kupku.
2. Zatim osušite kožu nježnim tapkanjem pamučnom pelenom ili, još bolje, pelenom od bambusa. Pelene od bambusa i muslina su skuplje, ali imaju glađu teksturu i nježnije su prema koži.
cijeli tekst