Uživajte u sunčanim danima - bezbrižno! Tople sunčeve zrake u tijelu potiču sintezu vitamina D i pozitivno utječu na naše raspoloženje, međutim, prekomjerno sunčanje može neugodno utjecati na zdravlje i ljepotu naše kože. Saznajte što sve treba vaša koža tijekom sunčanja i pronađite na Notinu najbolju kremu za sunčanje!
Zašto je važna zaštita od sunca?
Jeste li znali da naša koža pamti svaku opeklinu dugo godina? Redovito izlaganje ultraljubičastom zračenju, svaka opeklina i nadraženost od sunca, se može pokazati na stanju naše kože čak i nakon nekoliko desetljeća. Naš imunološki sustav se trudi oštećene stanice popraviti ili uništiti, no njegove mogućnosti su ograničene i nakon više godina se može umoriti što može povećavati rizik od raka kože.
Opasno UV zračenje ne uzrokuje samo opekline, već i preuranjeno starenje kože, bore, gubitak elastičnosti kože i nastanak pigmentacijskih mrlja.
SAVJET: Štitite svoju kožu od sunčevog zračenja, ne samo ljeti, već i tijekom cijele godine, i to čak kada je oblačno ili ste u hladu. Štetno zračenje prolazi i kroz oblake i staklo, a čak se odbija i od snijega.
Što uzrokuje UVA i UVB zračenje
Sunce proizvodi ultraljubičasto zračenje koje šteti našoj koži, očima i kosi. Razlikujemo dvije vrste štetnog UV zračenja koje pada na Zemljinu površinu, tj. i na našu kožu.
- UVA zračenje (A označava „aging“, tj. starenje) čini oko 95 % UV zračenja od sunca. UVA zračenje prodire duboko u kožu i predstavlja glavni razlog starenja kože. Osim toga, na Zemljinu površinu pada tijekom cijele godine, i kad pada kiša ili je oblačno.
- UVB zračenje (B označava „burning“ tj. opekline) čini otprilike 5 % zračenja i prodire u epidermalni sloj kože koji oštećuje. Ova vrsta zračenja stimulira sintezu melanina koji uzrokuje preplanulost, ali istovremeno potiče i opekline na koži.
Što je SPF
Zaštitni sunčani faktor ili broj SPF (Sun Protection Factor) određuje koliko dugo će krema za sunčanje štititi kožu od UVB zračenja. Što je SPF broj viši, to se produljuje zaštita kože od crvenila i opeklina. Ako vaša koža lako izgori već nakon 10 minuta na suncu, krema za sunčanje sa SPF 30 može ovo vrijeme povećati do 30×, tj. do 300 minuta. Međutim, konačno vrijeme ovisi i o vašem fototipu, geografskoj širini i ispravnoj primjeni proizvoda za sunčanje.
- SPF 15 filtrira cca 93 % UVB zračenja.
- SPF 30 pomaže u filtriranju 97 % UVB zraka.
- SPF 50 filtrira do 98 % UVB zračenja.
Kako odabrati kremu za sunčanje
Niste sigurni koju kremu za sunčanje uzeti na more, vikendicu ili planinu? Proizvodi za sunčanje se razlikuju po zaštitnom SPF faktoru, sposobnosti štititi od obje vrste UV zračenja, po teksturi, sastavu i načinu primjene. Prije nego saznate koja je najbolja krema za sunčanje, prvo trebati odrediti svoj fototip, tj. to kako se vaša koža ponaša na suncu.
Razlikujemo 6 osnovnih fototipova
- Fototip 1 karakterizira vrlo svjetla koža, crvena ili svjetloplava kosa i pjege. Za ovaj fototip je pogodna krema za sunčanje 50+ jer takva koža na suncu obično izgori, dobije crvenu boju, neugodno se ljušti i nikad ne potamni. Vlastita prirodna zaštita kože s fototipom 1 traje samo 5 do 10 minuta.
- Fototip 2 raspolaže svijetlom ili blijedom kožom s pjegama, oči su obično plave, sive ili zelene, a kosa je svijetla. Na suncu se brzo pojavljuju pjege, koža lako izgori i ljušti se. Djeluje prije crveno nego preplanulo i zato je prikladna krema 50+, nakon što dobijete osnovnu boju, možete smanjiti zaštitu na SPF 30. Vlastita zaštita kože kod ovog fototipa je samo 10 do 20 minuta.
- Fototip 3 ima svijetlo preplanulu kožu, obično smeđe oči i svjetlosmeđu ili tamnu kosu. Ovaj tip se vrlo lako sunča, rijetko kad koža izgori na suncu, mogu se pojaviti pjege i koža dobije prirodan preplanuli ten. Za ovaj tip je prikladna krema za sunčanje SPF 30 i SPF 50. Kod ovog fototipa se koža zna sama zaštititi od sunca tijekom 15 do 20 minuta.
- Fototip 4 ima svjetlosmeđu ili tamnu put i tamnu boju očiju. Ovaj fototip praktički ne može izgorjeti, koža brzo potamni. Međutim, i u ovom slučaju preporučujemo zaštititi kožu od štetnog zračenja uz pomoć kreme za sunčanje sa SPF-om 30. Vlastita zaštita kože izdrži 25 do 35 minuta.
- Fototip 5 karakterizira tamnosmeđa ili crna koža s tamnom bojom očiju. Prirodna boja kose je tamnosmeđa do crna. Kod ovog tipa se obično ne pojavljuju pjege, koža nakon izloženosti suncu lijepo potamni i opekline se gotovo uopće ne pojavljuju. Unatoč tome preporučujemo zaštititi kožu kremama za sunčanje sa SPF-om 15.
- Fototip 6 ima vrlo tamnu do crnu kožu, oči i kosu. Na koži se ne pojavljuju pjege, koža savršeno tamni i neće izgorjeti. Ali i kod ovog tipa preporučujemo koristiti kremu za sunčanje.
SAVJET: Iako imate viši fototip i ne izgorite lako, uvijek birajte radije viši zaštitni faktor kako biste sveli rizik oštećenja kože na minimum.
Kako odabrati SPF faktor?
Odgovarajući broj zaštitnog faktora odaberite prema svojem fototipu, ali također prema tome gdje ćete kozmetiku za sunčanje koristiti.
- Za svakodnevnu uobičajenu upotrebu u umjerenom klimatskom pojasu bit će dovoljan proizvod s nižom zaštitom, ljeti povećajte zaštitu na SPF 30. U slučaju fototipa 1 i 2 preporučujemo zaštitnu kremu 50.
- U planinama i na moru se uvijek opredijelite za visoki zaštitni faktor (SPF 30–50+). Na lokacijama u blizini ekvatora uvijek birajte SPF 50+!
Vrste proizvoda za sunčanje prema teksturi
Pogledajte široku ponudu mlijeka, krema, ulja te drugih proizvoda za sunčanje:
- Kreme za sunčanje i mlijeka za sunčanje predstavljaju savršeni izbor za normalnu i suhu kožu. Imaju ugodnu teksturu, dobro se upijaju, ali tijekom njihovog nanošenja pripazite na ravnomjerno nanošenje. Općenito su kreme malo gušće od mlijeka za sunčanje.
- Sprej za sunčanje je zahvaljujući svojoj jednostavnoj primjeni vrlo popularan. Na tržištu se pojavljuje krema za sunčanje u spreju kao i ulje za sunčanje u spreju.
- Lagana nevidljiva magla za sunčanje s SPF-om se jako brzo nanosi, savršeno upija i ne ostavlja ljepljivi sloj na koži. Uz to će vas ugodno osvježiti u vrućim ljetnim danima.
- Ulje za sunčanje se često nudi u obliku takozvanog suhog ulja koje ne ostavlja osjećaj masne kože, lako se razmazuje i upija. Ulje za sunčanje savršeno hrani kožu te je čini podatnom. Omiljeno ulje za sunčanje je od maline, kokosa ili mrkve, međutim, zbog niskog stupnja SPF-a su ova ulja prikladna prije svega za osobe s fototipom 4 i više.
- Maslac za sunčanje je savršen za suhu kožu kojoj pruža odličnu ishranu i zatvara vlažnost unutra kože.
- Emulzija i fluid za sunčanje imaju laganu teksturu i nemasni sastav. Savršeni su za svakodnevnu upotrebu i kao nekomedogene kreme za sunčanje su prikladni za masnu i mješovitu kožu ili za sportske aktivnosti.
- Gelovi za sunčanje imaju savršeno upijanje, ne ostavljaju masni trag i uz to ugodno rashlađuju kožu. Prikladni su za masniji tip kože ili kao zaštita tijekom sporta.
- Roll-on za sunčanje je u principu mlijeko za sunčanje u roll-onu koji jamči jednostavnu primjenu. Dostupan je također u praktičnom pakiranju koje će lako stati u svaku torbicu.
- Krema za sunčanje u stiku je savršena za brzu primjenu na nosu, licu, ušima i drugim dijelovima tijela, bilo kad tijekom dana, bez masnih ruku.
- Dekorativna kozmetika s SPF-om kojoj pripadaju puderi, BB kreme i tekući puderi s SPF-om, odlično nadopunjava zaštitnu kremu s faktorom.
SAVJET: Tijekom sunčanih dana pružaju zaštitu kose od sunca posebni proizvodi s UV filterima koji štite ljepotu i boju vaših kovrča i pružaju im potrebnu hidrataciju i ishranu.
Posebna krema za sunčanje namijenjena koži lica
Za zaštitu nježne kože lica birajte posebnu kremu za sunčanje za kožu lica. Kod odabira se usredotočite na svoj tip kože ili problem koji sa svojom kožom rješavate (postoje i kreme za sunčanje protiv pigmentacijskih mrlja, bora ili akni). U hladnim danima će vas zaštititi također krema za lice s SPF-om, za ljeto se ipak radije opredijelite za kreme s visokim zaštitnim faktorom.
SAVJET: Nabavite maglu za sunčanje posebno namijenjenu za lice i tijekom ljeta je nosite uvijek sa sobom. U danu je možete raspršiti također na make-up!
Kreme za sunčanje sa zaštitom širokog spektra
Kreme koje pružaju zaštitu širokog spektra (Broad Spectrum) štite kožu istovremeno od UVB i UVA zračenja . Prepoznat ćete ih po oznaci PA (Protection grade of UVA) na ambalaži proizvoda.
Prirodne kreme za sunčanje
Ako više volite prirodnu kozmetiku, oslonite se na prirodne kreme za sunčanje. Većinom djeluje uglavnom po principu fizikalnih filtera koji učinkovito štite kožu od UVB zračenja.
SAVJET: Ako je vaša koža vrlo osjetljiva, suha ili sklona atopijskom dermatitisu, možete isprobati kremu za sunčanje posebno namijenjenu za atopičare koja je nježna prema koži te je pažljivo hidratizira.
Kemijski ili mineralni filteri u kremama za sunčanje
Zaštitne filtere možemo, jednostavno rečeno, podijeliti na kemijske i mineralne, neki proizvodi za sunčanje ove filtere čak kombiniraju kako bi pružili što bolju zaštitu od štetnog zračenja. Koja je razlika između kemijskog i mineralnog filtera?
- Sintetički filteri, koje zovemo i kemijski filteri i koji se nalaze u kremama za sunčanje prodiru duboku u kožu gdje učinkovito apsorbiraju UVB zračenje na način da ga jednostavno promijene na toplinu. Kako biste postigli uistinu značajan učinak, potrebno je da se filteri dovoljno upiju u kožu, zbog toga se preporučuje nanositi proizvode za sunčanje barem 20 minuta prije izlaganja kože suncu. Kemijski filteri imaju laganu teksturu i vrlo lako se nanose, ne ostavljaju bijele mrlje na koži.
- Fizikalni filteri ili mineralni filteri, poput cinkova oksida ili tatanijeva dioksida, zatim ne prodiru u kožu. Mineralna krema za sunčanje stvara na površini kože zaštitni sloj koji odbija UVB zračenje od kože. Za razliku od sintetičkih filtera mineralne kreme za sunčanje djeluju trenutno nakon što ih nanesete na kožu.
Dječje kreme za sunčanje
Nježna dječja koža je vrlo osjetljiva i sklona iritacijama i lako izgori na suncu, zato je potrebno uvijek zaštititi djecu na suncu dovoljno visokim SPF-om. Dječja kremu za sunčanje treba biti sa SPF 30 do 50+, nježnog sastava i lagane teksture koja se lako razmazuje i brzo upija. Dječja krema za sunčanje obično ostavlja nakon primjene blage bijele tragove koji služe za vizualnu kontrolu temeljite primjene proizvoda. Za djecu s vrlo osjetljivom kožom je prikladna krema za sunčanje s mineralnim filterom koji je vrlo nježan i djeluje odmah nakon primjene.
Krema za sunčanje za bebe bi trebala imati SPF 50+ i taj najnježniji sastav. Imajte na umu da kod djece do 3 godine biste izlaganje izravnoj sunčevoj svjetlosti trebali svesti na minimum jer dječja kože je u ovoj dobi uistinu vrlo ranjiva. Ovdje, više nego ikad, vrijedi da biste bebu trebali mazati kremom za sunčanje čak i ako je u hladu.
SAVJET: Osim kvalitetne dječje kreme za sunčanje, nabavite za svoju bebu tijekom sunčanih dana šiltericu ili laganu dječju kapu, a ne zaboravite ni dječje sunčane naočale s UV filterima.
Kako koristiti kremu za sunčanje
Kreme za sunčanje djeluju učinkovito samo ako ih nanosite ispravno, redovito i u dovoljnoj količini. Kako to učiniti?
- Kozmetiku za sunčanje sa SPF faktorom nanesite na kožu lica, vrata, dekoltea te ostatka tijela cca 20 minuta prije sunčanje kako bi se dovoljno upila u kožu.
- Kremu za sunčanje namijenjenu za lice nanesite uvijek tek nakon upotrebe hidratantne kreme, pustite da se upije prije nanošenja šminke.
- Kreme s SPF faktorom je potrebno tijekom sunčanja nanositi ponavljano, barem svaka 2 do 3 sata i uvijek nakon svakog dužeg kupanja ili u slučaju znojenja (to vrijedi čak i za vodootporne kreme za sunčanje).
SAVJET: Nakon svakog sunčanja pružite koži potrebnu hidrataciju, umirivanje i ishranu uz pomoć kvalitetnih krema nakon sunčanja.
Ostali savjeti za zdravo sunčanje
- Ako se spremate za sunčanje, započnite s pripremom kože čak i nekoliko tjedana prije sunčanja pomoću provitamina, zvanog beta-karoten koji doprinosi lijepoj i dugotrajnoj preplanulosti.
- Kožu štitite uvijek, čak i u hladovini, kao i prilikom oblačnog vremena.
- Tijekom sunčanja ne koristite dezodoranse, antiperspirante ni parfeme.
- Unosite dovoljno tekućine koja će hidratizirati kožu iznutra.
- Izbjegavajte sunčanje između 11. i 15. sati kada je sunce najintenzivnije.
- Dužinu vašeg boravka na suncu prilagodite svojem fototipu, međutim, izravnom suncu se izlažite maksimalno 4 sata.
- Poseban oprez zahtijeva sunčanje u trudnoći. U trudnoći radije izbjegavajte ciljano sunčanje, a uvijek koristite kreme za sunčanje 50+ namijenjene osjetljivoj koži ili dječje kreme za sunčanje s visokim faktorom.
- Obratite pozornost na izmjene na koži.
SAVJET: Ako želite kroz cijelu godinu uživati u preplanulom tenu boji zlata, isprobajte kvalitetne proizvode za samotamnjenje.
Prva pomoć kod opekline kože
- Odmah kad primijetite prve znakove na koži, poput peckanja ili svrbeža, pronađite sklonište u hladovini ili se obucite. Samo crvenilo se može pojaviti tek kasnije.
- Povećajte unos tekućine.
- Koži koja je izgorjela će pomoći hladne obloge. Upotrijebite vodu ili hladnu otopinu crnog ili zelenog čaja. Pogodne su također i obloge od svježeg sira ili jogurta.
- Redovito tuširanje mlakom vodom pomaže za umirivanje kože.
- Njegujte kožu regenerativnim preparatima koji sadrže pantenol i druge aktivne tvari, poput aloe vera, vitamina A ili nevena.
- Što više izbjegavajte sunce dok se stanje vaše kože ne poboljša. Na suncu zaštitite kožu širom, prozračnom odjećom.
- Plikove nikad nemojte probijati.
- U slučaju bolova, razmislite o korištenju lijekova protiv bolova, najbolje tih koji imaju protuupalno djelovanje.
- Kod težih opeklina potražite pomoć liječnika.
Kako se boriti protiv alergije na sunce?
Alergija na sunce je pretjerana reakcija imunološkog sustava na sunce. Vrlo često se pojavljuje na godišnjem kada napustite umjereni pojas i uputite se u tropske krajeve. Jako UV zračenje može na golim dijelovima tijela uzrokovati koprivnjaču ili crvene mjehuriće koji svrbe i mogu curiti. Ako patite od sunčanog osipa, preporučujemo koristiti posebnu kremu za sunčanje za kožu sklonu alergiji na sunce. Sunčajte se oprezno i redovito i ojačajte imunitet koji djeluje na reakcije kože na sunčeve zrake.
Volite se sunčati, ali se ipak bojite opeklina? Najbolja krema za sunčanje za kožu tijela i lica, kreme s mineralnim filterima, hranjiva suha ulja za sunčanje akceleratori tamnjenja vas već sada čekaju na notino.hr.