Eksfolijacija, uklanjanje odumrlih stanica kože, ili jednostavno piling za lice, spada među važne rituale uz čiju ćete pomoć zadržati sjaj i mladenački izgled lica. Ako niste ljubiteljica kozmetičkih salona, isprobajte kućni piling kojim ćete postići veoma slične, impresivne rezultate. Pilinge za lice možemo podijeliti u tri osnovne kategorije - mehaničke, kemijske i enzimske. Koji će piling najviše odgovarati vašem licu i koliko biste ga često trebali koristiti?
Zašto koristiti piling za lice
- Piling učinkovito čisti lice, uklanja višak sebuma te sprječava začepljivanje pora i stvaranje akni.
- Uklanja stare, odumrle stanice kože koje se talože na površini, sprječavajući tako pojavu ljuskica.
- Ubrzava proces obnove lica i stvaranje novih stanica, zaglađuje i posvjetljuje lice.
- Daje licu da diše te olakšava upijanje aktivnih sastojaka iz seruma, maski i krema za lice.
- Poboljšava prokrvljenost kože, potiče stvaranje kolagena, pomlađuje lice i sprječava pojavu bora.
Enzimski piling za lice
Ako tražite nježan piling za lice, svoje povjerenje poklonite enzimskim pilinzima. Oni su najbolji izbor za eksfolijaciju osjetljivog lica, a odgovarat će i suhom tipu kože. Sadrži prirodne enzime iz voćnih kiselina (između ostalog papaje ili ananasa) koji potiču prirodnu eksfolijaciju. Enzimi sami pronalaze i apsorbiraju odumrle stanice, a uz to hidratiziraju i čiste lice. Učinci su vidljivi već nakon prve upotrebe.
Tipovi lica kojima odgovara enzimski piling
Enzimski će piling u pravilu odgovarati svim tipovima lica - uvijek se pridržavajte preporuke proizvođača. Osobito je efikasan u borbi protiv crvenila, vidljivih žilica, sujedica i grube kože. Istovremeno, ovaj je piling najbolji izbor za njegu zrelog lica nakon menopauze.
Kako nanijeti enzimski piling za lice
- Enzimski piling nanosite maksimalno dvaput tjedno (ili prema preporukama na omotu) na čisto i suho lice s kojeg ste prethodno uklonili šminku.
- Malu količinu kapnite na dlan, razmažite je vrhovima prstiju po licu i ostavite da djeluje prema uputama proizvođača.
- Piling zatim isperite mlakom vodom i na lice nanesite uobičajene proizvode za njegu.
Kemijski piling za lice
Kemijski piling djeluje po principu uklanjanja sloja odumrlih stanica. Piling sadrži voćne AHA i BHA kiseline koje započinju proces dubinske obnove i pomlađivanja. Kemijski piling za kućnu upotrebu nježniji je od profesionalnih pilinga iz salona. Učinci eksfolijacije pojavljuju se postepno pa nećete morati brinuti zbog intenzivnog ljuštenja, crvenila ili ranica na licu.
Tipovi lica kojima odgovara kemijski piling
Ova vrsta pilinga osobito je pogodna za masno lice i lice sklono aknama, dok se na suhom i osjetljivom licu primjena ne preporuča. Piling rješava probleme sitnih bora, umoran izgled, proširene pore i pigmentaciju, te umanjuje vidljivost ožiljaka nastalih od akni.
Kako koristiti kemijski piling za lice
Kemijski eksfolijant uvijek nanosite prema uputama proizvođača na čisto i suho lice s kojeg ste uklonili šminku. Malu količinu proizvoda nanesite izravno na lice, ostavite da djeluje nekoliko minuta i zatim isperite. Nakon kemijskog pilinga nemojte zaboraviti nanijeti kvalitetne preparate za njegu i zaštitu lica od sunca.
Mehanički piling za lice
Mehanički piling, poznat i kao scrub za lice, može imati gel ili kremastu konzistenciju obogaćenu malim česticama (npr. kave, šećera ili soli) koje mehanički uklanjaju odumrle stanice kože. Scrub za lice može se koristiti i za eksfolijaciju kože vrata ili omekšavanje grube kože na petama i laktovima.
Idealni tipovi lica za mehanički piling
Pri izboru scruba vodite računa o preporučenom tipu lica navedenom na pakiranju. Osobito je pogodan za mješovito, masno i zrelo lice. Izvrstan je izbor za grubu kožu sklonu ljuštenju i začepljenim porama. Ne preporuča se za piling suhog lica. Za osjetljivo lice birajte samo ekstra blagi mehanički piling s najnježnijim česticama. Budite vrlo oprezni ako koristite scrub na licu sklonom aknama.
Kako koristiti mehanički piling za lice
Mehanički piling radite jednom do dvaput tjedno. Nanesite ga na vlažno lice pa ga kružnim pokretima vrlo nježno umasirajte izbjegavajući osjetljivo područje oko očiju. Posebno se posvetite T-zoni i problematičnim mjestima. Nikada nemojte raditi preveliki pritisak.
Njega lica nakon pilinga
Piling uklanja gornji sloj kože pa lice netom nakon nanošenja može biti osjetljivije na vanjske utjecaje. Kako bi eksfolijacija prošla bez eventualnih nepoželjnih posljedica, nemojte zaboraviti ispravno njegovati lice nakon korištenja pilinga:
- Umivajte lice hladnijom vodom.
- Hidratizirajte lice hranjivijom hidratantnom kremom.
- Povećajte unos tekućine.
- Zaštitite se od sunca! Koristite kremu sa SPF 30 ili većim faktorom.
- Izbjegavajte saunu i boravak u parnoj kupelji.
- Pridržavajte se preporučenoj vremenskog razmaka između dviju eksfolijacija.