Preskočite na glavni sadržaj

Puževa sluz i izlučevine kita: što sadrži kozmetika u vašoj kupaonici?

31. 05. 2023.

Jana Krajco

Čitanje 4 minute

Ekstrakti latica ruže, neven, aloe vera... Ali i puževa sluz, zmijski otrov ili izlučevine kita. Što imaju ove stvari zajedničko? Sve su to kozmetički sastojci koje možete imati u svojoj kupaonici. Mislite da to nije vaš slučaj? Možda će vas iznenaditi pod kojim „kodnim imenima“ se neki kriju.

1.Tajanstveni miris ambergisa

Ambergis je uobičajeni sastavni dio parfema i označava u biti kitove ekskremente koji vas, ako ih pronađete na plaži, mogu učiniti milijunašima. Pomalo blesava, no istinita priča. Ambergis stvarno nastaje u probavnom traktu kitova i njegov zadatak je štititi životinju od oštrih predmeta (na primjer od tvrdih oklopa rakova). S vremena na vrijeme kit izbaci (ili čak izluči zajedno s izmetom kako upozoravaju neki stručnjaci) masu koja zatim plovi na morskoj razini, a „sazrijeva“ na plaži čime dobiva nezamjenjivu aromu. Zbog koje je toliko cijenjena (sjetite se toga kad budete sljedeći put na moru tražili školjke). 

Ako smo vam vaš omiljeni parfem malo zgadili, samo polako. Zbog cijene se ambergis danas većinom proizvodi sintetski, no, rezultat nije potpuno isti. 

2. Zmijski otrov s učinkom botoxa

Djelovanje botoxa, ali bez igala? Isprobajte zmijski otrov. „Ovaj sastojak prigušuje pokrete mišića i time pomaže u zaglađivanju mimičkih bora, poput nazolabijalnog nabora, bora na čelu između obrva,“ navodi Šárka Štefančíková, kozmetičarka s praksom više od trideset godina, a koja je također studirala i farmaciju. Za razliku od botoxa, u njegovom rezultatu ćete uživati samo par sati. „Učinak je samo površinski i vremenski ograničen. Sigurno ne predstavlja rješenje dubokih bora,“ upozorava Šárka Štefančíková. 

Zmijski otrov u kozmetičkim proizvodima je sintetičkog podrijetla (ponekad ga možete pronaći pod nazivom SYN-AKE), a isprobati ga mogu i zagovornici veganske kozmetike.

Jeste li dovoljno odvažni za zmijski otrov?

3. Kozje mlijeko kao prva pomoć za osjetljivu kožu

Ruku na srce, više nego čudotvorno djelovanje, kod nekih sastojaka u kozmetičkoj industriji ima ključnu ulogu marketing. Kriviti za to kozje mlijeko ne bi bilo fer. Suha koža sklona aknama ili osjetljiva koža će vam biti zbog njega zahvalna. Masne kiseline koje sadrži imaju protuupalna i antibakterijska svojstva i tako smanjuju crvenilo ili nadraženost kože. Također je vrlo hranjivo i hidratantno, a mliječna kiselina djeluje kao eksfolijant. Možda je to nova must-have njega u vašoj kupaonici? 

Isprobajte njegu s kozjim mlijekom

4. Puževa sluz protiv bora

Pripadate onima koji se oslanjaju na korejsku kozmetiku? Onda ste najvjerojatnije za puževu sluz i njeno djelovanje čuli. Zaglađuje kožu, potiče sintezu kolagena i ima pozitivan utjecaj na zacjeljivanje rana. U kremama za liceserumima za zaglađivanje imaju znatnu ulogu. Pronaći ćemo je također i u proizvodima za akne, ali potrebno je pripaziti učinak ove tvari. „Ako počnemo kožu sklonu aknama isušivati, njena jedina obrambena reakcija je da će se početi još više mastiti,“ dodaje Šárka Štefančíková. 

Pružite šansu puževoj sluzi

5. Čudotvorna posteljica

Bogata je bjelančevinama i ima iznimno hidratantno djelovanje. Liječi upale i ekceme i pomaže u borbi protiv bora. Posteljica, čudotvorna stvar. Ali nije svaka posteljica ista, a način obrađivanja ima ključnu ulogu. „Ako je ekstrakt posteljice obrađen u nano veličini i stoga ima potrebna svojstva za prodor, riječ je o uistinu „čudotvornom“ sastojku u kozmetici. Međutim, uobičajena komercijalna kozmetička industrija ovo skoro ne nudi,“ upozorava Šárka Štefančíková. 

Odakle nam zapravo posteljica? S tom ljudskom se na području kozmetike skoro ne susrećemo (barem u nekim zemljama se uistinu koristi!), puno češće se koristi posteljica životinjskog podrijetla, prije svega ta ovčja. „U profesionalnoj kozmetici se pojavljuju također biljne zamjene koje koriste matične stanice na primjer posebne vrste rajčice ili jabuke,“ dodaje stručnjakinja. 

Što kažete, je li dovoljna hijaluronska kiselina, ili ćete ipak u borbi protiv bora upotrijebiti zmiji otrov ili puževu sluz?