Sigurna preplanulost s SPF-om
Sunce. Može uljepšati dan, dodati potrebni vitamin D ili pružiti lijepu preplanulost. Međutim, jeste li znali da vam sunčeve zrake mogu naštetiti? Osim bolnih opeklina na koži koje se brzo zacijele, prijeti i rizik od trajnih i nepovratnih promjena na koži. Zašto je od tolike važnosti zaštititi kožu od sunca i koji rizici vam prijete tijekom sunčanja?
Bilo da ste ljubitelj intenzivnog i ciljanog sunčanja ili samo želite boraviti vani ili raditi u vrtu, ne zaboravite uvijek upotrijebiti kremu za sunčanje s SPF-om. Što točno ova kratica znači?
- SPF – Sun protection factor (ili zaštitni faktor) upozorava na vrijeme tijekom kojeg možete biti sigurno izloženi suncu.
Time da koristite kremu sa zaštitnim faktorom
štitite kožu ne samo od bolnih
opeklina od sunca, već i od
preuranjenog starenja i većih
zdravstvenih komplikacija.
Sunčevo zračenje i slobodni radikali
povećavaju rizik nastanka raka kože, na koži uzrokuju i
pigmentacijske mrlje, kao i
gubitak elastičnosti. Koža lica uslijed pretjeranog sunčanja gubi elastičnost, ovješena je i puna bora. I zbog ovoga preporučujemo koristiti za lice
kremu ili
puder sa zaštitnim faktorom ili
kremu za sunčanje posebno namijenjenu za lice s
SPF 50+ i to tijekom cijele godine. Čak i zimi sunce djeluje na kožu.
Dermokozmetičke kreme za sunčanje
Koji god problem vas muči – alergija na sunce, ekcem, koža sklona aknama ili jednostavno ne vjerujete u kreme za sunčanje – točno za vas mogu biti savršene upravo dermokozmetičke kreme s SPF-om. Razvijene su u suradnji s dermatolozima, posebno za osjetljivu kožu, jer ne sadrže nikakve nadražujuće sastojke. Nude maksimalnu učinkovitost i sigurnost iz medicinskog područja, savršene su za sve tipove kože, čak i za dječju.
Što znači UVA i UVB?
Svi o njima govore, no rijetko tko zna njihovo pravo značenje – riječ je o UVA i UVB kraticama. Što točno se krije iza njih i zašto su ljeti tema broj jedan?
Kako odabrati ispravan zaštitni faktor?
Zaštitni faktor SPF označava stopu propuštanja UVB zračenja, ali također određuje vrijeme tijekom kojeg možete biti sigurno izloženi suncu.
- Primjer: Ako možete provesti 10 minuta na sunca bez toga da izgorite, krema s SPF 15 će pomnožiti to vrijeme s petnaest na 150 minuta. Točno toliko dugo biste trebali biti zaštićeni nakon stavljanja kreme s SPF 15. Oprez, ova vrijednost samo je indikativna. U stvarnosti (ovisno o godišnjem dobu, vremenu ili čak vašem geografskom položaju) koža može biti zaštićena znatno kraće vrijeme.
Neki proizvođači na ambalaži navode i stopu propuštanja UVA zračenja (pod oznakom PPD) i označavaju i njegovu vrijednost. Međutim, kreme češće imaju samo simbol „UVA” u krugu na ambalaži. To znači da pružaju uravnoteženu zaštitu od obje vrste UV zračenja – najčešće u omjeru 1 : 3. I ovdje vrijedi da visoka stopa SPF/PPD zaštite znači nisku stopu propuštanja UVA zračenja.
Mineralni ili kemijski filter u kremi s SPF-om
Obje vrste filtera štite kožu od opeklina, unatoč tome da se njihovi sastojci i mehanizmi razlikuju. Svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke, a pravi izbor za vas ovisi o vašim preferencijama i potrebama vaše kože. Koje su onda razlike i kako se odlučiti pri odabiru?
Kemijski filteri – upijaju UV zračenje i pretvaraju ga u druge oblike energije, poput topline.
- laganiji su i manje vidljivi na koži i stoga ne ostavljaju bijeli sloj.
- Jednostavnije se nanose i razmazuju – možete ih nanositi u slojevima s drugim kozmetičkim proizvodima, na primjer s tekućim puderom.
-
Sadrže organske spojeve oksibenzon, avobenzon, octinoxate, octisalate, homosalate i octocrylene koji mogu negativno utjecati na morski ekosustav i ljudsko zdravlje i zato je prikladno tražiti takve kreme koje se pozivaju na prihvatljivost za okoliš.
-
Osim toga, kreme s kemijskim filterima je potrebno nanositi najmanje 30 minuta prije izlaganja suncu i nanošenje je dobro češće ponavljati. Uslijed sunčevog zračenja ili topline se kemijski filteri lakše na koži razgrađuju.
Mineralni filteri – djeluju kao zaštitni sloj na površini kože i tako odbijaju i raspršuju UV zrake.
- Mineralni filteri (cinkov oksid i titanijev dioksid) nježni su prema koži i pogodni su i za osjetljivu kožu – ne uzrokuju nadraženost ni alergijske reakcije.
- Nakon stavljanja kreme počinje trenutna zaštita kože.
- Smatramo ih sigurnijim jer kod njih postoji manja vjerojatnost upijanja u kožu, a ne utječu na okoliš ni na morski ekosustav.
- Mogu na koži ostavljati bijeli ili masni sloj, teže se razmazuju. Gušći su i njihova primjena ili eventualno nanošenje u slojevima uz kombinaciju s drugim kozmetičkim proizvodima može biti kompliciranije.
- Ne mogu se tako lako obraditi i testirati u laboratoriju. Rezultat može biti nesigurna i možda i vrlo niska zaštita u nestabilnoj mješavini. Mogu imati na primjer manju zaštitu od UVA zračenja i stoga mogu pružati ograničenu zaštitu od fotostarenja i pigmentacija.
Otkrijte cijelu ponudu dermokozmetike za sunčanje