Preskočite na glavni sadržaj

Kako ukloniti pigmentaciju sa zubi i zašto uopće nastaje?

18. 08. 2023.

Jana Uhlir

Čitanje 4 minute

Redovito pijete kavu, jedete kupine ili pijete vino? Nije ni čudo da vaš jelovnik ostavlja tragove na vašim zubima. Može se raditi o sivkastom obojenju, smeđim i crnim mrljicama ili nekoliko nijansi tamnijoj caklini oko desni. Iako to nije ništa neuobičajeno, sigurno vam nije drago kad te promjene primijetite u ogledalu. Dobra vijest je da se pojava nove pigmentacije na zubima može lako spriječiti, a postojeća ukloniti. Ono što vam treba je pravilna njega

Pronađite krivca

Mrlje su zapravo tamna obojenja zubne cakline. Probleme vam može stvarati kako unutarnja (uzrokuju je npr. fluoridi, neki lijekovi, umrtvljenost zuba i sl.) tako i vanjska, odnosno površinska obojenost. Puno je lakše naći krivca za vanjsku obojenost: u većini slučajeva pigmentaciju zubi uzrokuju pigmentima bogati sastojci namirnica i napitaka. Kad se na još nadoda neodgovarajuća oralna higijena, zubi mogu poprimiti žućkaste, žutosmeđe pa čak i crne nijanse, što je zaista vrlo daleko od blistavog osmijeha kojeg bi svatko želio imati.

Za blistavije i bjelje zube

Ne morate se odreći ni kave ni vina

Postoji niz jela i pića koja uzrokuju pigmentaciju zubi. Među njima nisu samo kava, čaj, vino, gazirana i slatka pića, nego i rajčice, curry, soja sos, balzamični ocat, slatkiši i voće poput borovnica i kupina. Ukratko, ono što boji jezik i usta, boji i vaše zube. Naravno, to nije razlog da se odreknemo konzumacije kave, vina i voća! Kao prvu pomoć, nakon konzumiranja tih namirnica isperite usta vodom.

Osim toga, pouzdano pomažu pjeskarenje i temeljita njega kod kuće

Pigmentaciju možete ukloniti ili je barem ublažiti na više načina. Prirodnu boju zubi očuvat ćete redovitom upotrebom pasti za izbjeljivanje zubi, koje sadrže aktivne sastojke poput bioaktivnog ugljena, enzima, peroksida, mikroperlica ili abraziva

Čistite zube nakon jela? Radije pričekajte barem pola sata nakon konzumacije. Dok jedemo, u ustima se stvaraju kiseline koje nagrizaju caklinu, stoga bismo je mogli oštetiti ako odmah počnemo četkati zube.

Sastav paste birajte prema stupnju obojenosti: za blagu pigmentaciju uzrokovanu mrljama od kave ili voćnog soka bit će vam dovoljne uobičajene paste za izbjeljivanje, a za srednji i viši stupanj pigmentacije izaberite paste za izbjeljivanje zubi s peroksidima. Tijekom njihove upotrebe uvijek se pridržavajte priloženih uputa. Kad čistite zube, posebnu pažnju posvetite uklanjanju naslaga s površine zubi jer se baš u njima talože pigmenti.

Osim toga, pokušajte se prisjetiti kad ste zadnji put bili na profesionalnom čišćenju zubi. Naime, dentalni higijeničar može ublažiti pigmentaciju zubi pomoću posebne metode – pjeskarenja. Ne morate se bojati, tretman je bezbolan, a rezultat trenutačan.

Čime možete ublažiti pigmentaciju zubi

Korisni mogu biti i posebni gelovi, prašci, setovi i puderi za izbjeljivanje zubi, kao i olovke za izbjeljivanje. Njihov učinak možete pojačati posebnim vodicama za ispiranje usta za bjelje zube. U svakom slučaju, prije nego započnete s izbjeljivanjem zubi kod kuće, posjetite svojeg stomatologa. On će ukloniti karijes i preporučiti vam najbolji način izbjeljivanja. Osim toga, pomoći će u otkrivanju ozbiljnijih uzroka pigmentacije zubi, ako oni postoje.

Isprobajte setove, gelove i pudere za izbjeljivanje

Pet savjeta za sprječavanje nastanka pigmentacijskih mrlja na zubima

  1. Redovito posjećujte dentalnog higijeničara. Neke vrste pigmentacije mogu ukloniti samo stručnjaci, a nakon tretmana vaši će zubi biti zdraviji, blistaviji i bjelji.
  2. Posebnu pažnju posvetite temeljitom čišćenju zubi, i to svakog dana, a osim klasične četkice upotrebljavajte i međuzubne četkice i konac.
  3. Nakon svake konzumacije namirnica koje stvaraju pigmentacijske mrlje na zubima isperite usta vodom. Usto možete i oprati zube, ali tek 30 minuta nakon unosa hrane ili pića.
  4. Ako još uvijek pušite, pokušajte se riješiti te loše navike.
  5. Upotrebljavajte kvalitetne paste za izbjeljivanje zubi: najbolje su paste namijenjene vašem tipu zubi (na primjer paste za osjetljive zubepaste za parodontozu i sl.).

Blistavo bijeli zubi zahtijevaju kvalitetnu njegu i vrijeme, ali lijep (i zdrav!) osmijeh je neprocjenjiv. Ipak se radi o jednoj od prvih stvari koje primijetimo na drugima.