Zaštitite kožu od sunca sa SPF kremama
S pravim SPF kremama ne morate brinuti o suncu.
Savjetovat ćemo vas kako odabrati pravu njegu za sunčanje za odmor i svakodnevnu upotrebu.
Kratica SPF (Sun Protection Factor), ili "faktor zaštite od sunca", odnosi se na vrijeme tijekom kojeg se možete sigurnije izlagati suncu temeljem vašeg fototipa. Što je veći broj na SPF-u, to dulju zaštitu pruža vašoj koži. Na primjer, ako izgorite na suncu za 10 minuta, korištenje kreme s SPF 15 produžit će to vrijeme na 150 minuta, a s SPF 50 vaša koža bit će zaštićena do 8 sati.
SPF također određuje razinu prijenosa UVB zračenja koje nosi zdravstvene rizike poput opeklina kože, alergija na sunce ili, u ekstremnim slučajevima, raka kože. Na primjer:
SPF 10 štiti od 90 % UVB zraka.
SPF 30 filtrira 97 % UVB zračenja.
SPF 50 hvata čak 98 % UVB zračenja.
Nije važno samo koliko dugo krema za sunčanje prema izračunima traje, već i što radite i može li to na neki način poremetiti njezinu zaštitnu funkciju. Na primjer, preporučujemo da zaštitni faktor uvijek obnovite nakon plivanja, bavljenja sportom (znojenje) ili sušenja kože. Ako želite biti apsolutno sigurni da je vaša koža stalno zaštićena, možete ponovno nanijeti SPF kremu svaka 2 sata.
Najvažnije je hidratizirati kožu i polagano, zdravo tamniti. Brzo tamnjenje, s druge strane, dovodi do brzog ljuštenja kože i vaša brončana nijansa neće dugo trajati.
Za hidrataciju kože važno je sljedeće:
krema za sunčanje, ulja za sunčanje
dovoljan režim pijenja
njega poslije sunčanja
Nakon sunčanja, istuširajte kožu mlakom vodom hidratacijskim sapunom (nježno isperite ostatke SPF kreme) i zatim nanesite losion ili ulje za poslije sunčanja. Koža će biti lijepo hidratizirana, elastična i meka. Ovdje postoji izravna povezanost - što više hidratizirate kožu, to će dulje trajati vaša preplanulost.
Mineralni SPF (na bazi cinkovog oksida i titanijevog dioksida) stvara zaštitni sloj na koži koji reflektira UV zračenje poput zrcala. Kemijski UV filtri apsorbiraju i pretvaraju zračenje u toplinu unutar kože.
Što je s nanošenjem SPF krema na lice?
Kemijski SPF morate nanijeti na očišćenu, suhu kožu kako bi mogao prodrijeti u kožu, dok se mineralni filtri, koji stvaraju fizički sloj na površini kože, nanose kao zadnji korak vaše rutine njege kože.
UVA zračenje, koje doprinosi starenju kože, prodire kroz oblake i staklo. Čak i ako vani ne izgleda kao na plaži, vaša koža treba zaštitu. Čak i ako većinu vremena provodite u autu ili imate stol pored prozora. Ukratko, nikada nemojte zaboraviti kremu za sunčanje.
Sunce može imati negativan učinak ne samo na kožu, već i na kosu. UVA zračenje prodire dublje u kosu i razgrađuje keratin te na taj način isušuje i slabi kosu. UVB zračenje, s druge strane, djeluje površinski - oštećujući kutikulu (zaštitni sloj) dlake. To dovodi do hrapavosti kose, ispucalih vrhova i gubitka sjaja. Najbolja zaštita od sunca za kosu je UV sprej i šešir ili šal. Bonus? Izgledat ćete kao u modnom editorijalu.
UVA zračenje (A = Ageing) odgovorno je za starenje kože
UVA zračenje prodire duboko u kožu i uzrokuje starenje kože, bore, gubitak elastičnosti i pigmentne mrlje. Prisutan je tijekom cijele godine, prodire kroz oblake, pa čak i kroz prozor automobila ili ureda.
UVB zračenje (B = Burning) uzrokuje opekline kože
Zahvaća gornje slojeve kože i uzrokuje opekline kože, crvenilo te upalnu ili alergijsku reakciju. Također ima veliku ulogu u razvoju raka kože. Najjača je ljeti i u podne, ali ne probija staklo.
Da, dokazano je da neke kemikalije (oksibenzon i oktinoksat) koje se obično koriste u kremama za sunčanje mogu negativno utjecati na koraljne grebene i morski život. Stoga, ako vam je stalo do zaštite prirode, odaberite mineralnu kremu za sunčanje ili kreme za sunčanje s oznakom "coral-friendly."
Pažnja! U nekim su destinacijama (npr. Havaji, Palau ili Tajland) kreme za sunčanje koje nisu tzv. "reef-safe" ("sigurne za grebene") čak potpuno zabranjene.
Kreme s nižim zaštitnim faktorom (manje od SPF 25) vrijedi koristiti tijekom cijele godine. No, ljeti su pogodne samo za kratkotrajno izlaganje suncu ili ako van izlazite samo ujutro kada sunce još nije tako jako. Niži faktor također je prikladan za tamnije tipove kože (tip kože 4 i više). Ipak, nemojte pretjerivati sa sunčanjem.
Srednji SPF prikladan je za apsolutno sve (fototip 3, fototip 2 i fototip 1) i prikladan je za korištenje tijekom cijele godine. Dovoljno će vas zaštititi tijekom aktivnosti na otvorenom i na odmoru u većem dijelu Europe. Na moru, bazenu ili pri bavljenju sportom također se morate češće mazati kremom za sunčanje, pa je dovoljan UV faktor s kraćom zaštitom
Idete li na odmor na plažu ili cijeli dan provodite vani, uključujući i podne? Onda samo SPF 50+. Ako ne želite da se morate ponovno nanositi svakih nekoliko sati, odaberite najviši SPF koji će vas najdulje štititi.
Ako imate osjetljivu kožu, patite od alergije na sunce, velikog broja madeža ili hiperpigmentacije, koristite SPF 50+ tijekom cijele godine, bez obzira na fototip kože.